Northern Lightsin veteraanit tapasivat juhlalounaalla

Pauli Anttilan kokoon kutsuma tilaisuus keräsi nelisenkymmentä 80- ja 90-luvun seura-aktiivia Oulun Hotelli Lasarettiin lauantaina.

Lämminhenkisessä tilaisuudessa muisteltiin vanhoja tapahtumia, luotiin yhteishenkeä ja naurettiin paljon. Ääneen pääsivät useat pitkän linjan oululaiset jenkkifutisvaikuttajat, joiden ansiosta Oulussa voidaan ylipäätään nykyisellään pelata amerikkalaista jalkapalloa. Seuran perustamiskokouksestahan tuli tänä syksynä täyteen pyöreät 40 vuotta.

Aluksi seuran perustajajäseniin kuuluvat Arto Tolonen ja Veli-Matti Pyhänniska kertoivat joukkueen ensimmäisistä vaiheista. Ensimmäisellä kaudellaan vuonna 1983 Northern Lights pelasi ykkösdivisioonassa, voitti kaikki ottelunsa ja nousi kauden päätteeksi mestaruussarja Vaahteraliigaan.

Raimo Tikka kertoi seuran logon synnystä.

Alkuvaiheessa seuran puheenjohtajana toiminut Jarmo Karpakka muisteli joukkueen ensimmäisen amerikkalaispelaajan, Robert Holtryn, palkkaukseen liittyviä vaiheita. Työluvan hankkiminen 80-luvulla ei ollut aivan yksinkertainen tehtävä, ja asian hoitaminen vaatikin tiivistä yhteydenpitoa eri viranomaistahoihin. Juuso Matilainen esitteli kuvia joukkueen matkasta Alma Collegen vieraaksi vuonna 1986.

Jarmo Karpakka.

Tilaisuudessa muisteltiin myös seuran yritysyhteistyötä vuosien varrelta. Järjestysmiestoiminta muodosti alkuaikoina ison osan seuran varainhankinnasta. Markus Hännisen tarinat menneiltä vuosilta herättivät hilpeyttä osanottajajoukossa. Myös joukkueen toimintaa vahvasti tukeneet Eila Maunu ja Mikko Nevakivi pitivät puheenvuorot.

Seuran valmentajana alkuajoista lähtien toimineen Risto Kivelän muistelot 80-luvulta jäivät kuulijoiden mieleen. Toiminta vaati oma-aloitteisuutta ja sitkeyttä. Seuralla ei alkuaikoina ollut kiinteää varustekoppia, joten varusteita säilytettiin Kivelän pakettiautossa. Kivelän tervehdyksestä aisti sen, millaista työtä toiminnan käynnistys ensimmäisinä vuosina vaati. Markku Tauriaisen hauska tarina osoitti, että rankka työ vaati ajoittain myös rankat huvit.

Myöhemmin useissa vastuutehtävissä liittotasolla toiminut Jyrki Forsberg piti myös hyvän puheenvuoron. Iltapäivän suurimmat suosionosoitukset taisivat mennä kuitenkin seuran sihteerinä ja huoltajana toimivalle Jorma Pääkköselle, joka on ollut mukana aktiivitoiminnassa jo 36 peräkkäistä vuotta.

Jorma Pääkkönen (vasemmalla) on toiminut Northern Lightsissa 36 vuotta.

Tilaisuuden lopuksi nykyiset hallituksen jäsenet Anna-Kaisa Sistonen ja Tuomo Tomperi kertoivat hieman seuran nykytilasta ja tavoitteista kohti kautta 2023. Puheenvuorot herättivät hyvää keskustelua tulevasta kesästä, jolloin tulee kuluneeksi 40 vuotta seuran ensimmäisestä pelikaudesta. Sopivasti sekä miehet että naiset nähdään tulevalla kaudella sarjaporrasta ylempänä, kun naiset nousevat Vaahteraliigaan ja miehet ykkösdivisioonaan.